Jak działa pompa ciepła powietrze-woda Panasonic Aquarea?

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda Panasonic Aquarea?

Ostatnimi czasy rosnącą popularnością wśród konsumentów cieszą się pompy ciepła typu powietrze-woda. Są to nowoczesne urządzenia, których zadaniem jest dostarczanie ciepła do budynku. Mimo, iż na rynku istnieje wiele typów i modeli sprzętów, to jednak zasada ich działania jest taka sama.

Pompy ciepła typu powietrze-woda posiadają trzy główne punkty. Jest to dolne źródło, obieg chłodniczy oraz górne źródło. Każdy z tych elementów pełni w urządzeniu inną funkcję. Dolne źródło odpowiada za pobór energii o tzw. niskich parametrach (temperatura, ciśnienie). Obieg chłodniczy to miejsce, w którym energia jest przekazywana w postaci ciepła z punktu o niższej temperaturze do punktu o wyższej temperaturze. Górne źródło to natomiast miejsce zapewniające właściwy obieg ciepła w instalacji grzewczej. Pozwala ono na pokrycie zapotrzebowania budynku na ciepło oraz na podgrzewanie wody użytkowej.

Pompy ciepła – dlaczego warto?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto zamienić tradycyjnie wykorzystywany piec węglowy na nowoczesną pompę ciepła. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o ekologii. Urządzenie, dzięki temu, że nie wykorzystuje procesu spalania, nie emituje szkodliwych spalin do atmosfery, co pozytywnie wpływa na najbliższą okolicę zapobiegając powstawaniu smogu. Oprócz tego na uwagę zasługuje również energooszczędność. Pompy ciepła zużywają średnio o około 60 procent mniej energii elektrycznej niż jest to w przypadku pieców innego typu. Dzięki temu możliwe jest radykalne obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczeń. Koszty te mogą być zmniejszone jeszcze bardziej, gdy zdecydujemy się na zastosowanie systemu fotowoltaicznego. Wówczas możliwe będzie niemal całkowicie darmowe dostarczanie ciepła do budynku.

Pompy ciepła nie wykorzystują procesu spalania, a co za tym idzie ich eksploatacja nie wiąże się z ryzykiem wybuchu czy zaczadzenia. Dodatkowo prosta i intuicyjna obsługa powoduje, że raz zaprogramowane parametry mogą być utrzymywane bez przerwy, bez konieczności ich ponownego ustawiania. System bezobsługowy powoduje, że żadna osoba nie będzie miała problemu z codziennym użytkowaniem urządzenia.

Pompa ciepła Panasonic Aquarea

Jednym z najczęściej wybieranych modeli pomp ciepła jest Panasonic Aquarea. Jest to nowoczesne urządzenie, które montowane jest zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w siedzibach firm. Zasada działania sprzętu jest bardzo prosta. Jednostka zewnętrzna pompy jest wyposażona w wymiennik, za pomocą którego przetłaczane jest powietrze zewnętrzne. W wymienniku ciepła pracuje specjalny czynnik chłodniczy, który zaczyna parować i poprzez zmianę stanu skupienia jest w stanie pobrać energię cieplną. W tym miejscu to powietrze zewnętrzne ogrzewa czynnik chłodniczy. Powstała para jest przetłaczana do sprężarki, gdzie ma miejsce zwiększenie jej ciśnienia, a tym samym podniesienie również jej temperatury. W dalszej kolejności skroplona para przedostaje się do wymiennika ciepła, gdzie temperatura jest przekazywana wodzie krążącej w instalacji budynku. Kluczem do zauważalnych oszczędności jest fakt, że urządzenie aż do 80 procent energii pobiera z powietrza, a resztę z sieci elektrycznej. Sezonowa efektywność energetyczna (SCOP) pomp ciepła Panasonic Aquarea może wynieść aż 3,3, co oznacza że z 1kW pobranej energii elektrycznej uzyskamy 3,3kW energii cieplnej.

W kontekście pompy ciepła Panasonic Aquarea trzeba powiedzieć, że jej ogromną zaletą jest sprawność działania. Urządzenie to charakteryzuje się wysoką wydajnością pracy oraz stosunkowo krótkim czasem zwrotu z inwestycji. Jeśli tylko sprzęt jest w odpowiedni sposób użytkowany i serwisowany, może być eksploatowany przez wiele lat bez jakichkolwiek oznak zużycia oraz zniszczenia.

Pompa ciepła Panasonic Aquarea charakteryzuje się nowoczesnymi technologiami, dzięki którym jej codzienna obsługa jest bardzo wygodna. Wspomnieć w tym miejscu należy między innymi o specjalnej aplikacji Aquarea Smart Cloud. Jest to intuicyjne narzędzie do zdalnego sterowania funkcjami urządzenia. Pompa ciepła podczas montażu może zostać podłączona do sieci LAN. Po instalacji możliwe staje się wygodne sterowanie urządzeniem przy pomocy urządzeń mobilnych. W znakomity sposób podnosi to nie tylko komfort i wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo codziennej eksploatacji pompy ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *