Klimatyzacja na poddaszu – co wybrać?

Klimatyzacja na poddaszu – co wybrać?

Nie jest żadną tajemnicą, że właściwie każdy z nas chce mieć w swoim domu zapewnione odpowiednie warunki do snu, odpoczynku, pracy czy też nauki. Niestety częste realia są takie, że przez panujący wewnątrz pomieszczeń upał, nie jesteśmy w stanie we właściwy sposób funkcjonować w ciągu dnia. Sytuacja jest szczególnie trudna na poddaszach, gdzie temperatury w stosunku do pozostałych pomieszczeń domu są zdecydowanie najwyższe. Dzieje się tak z co najmniej kilku powodów.

Przede wszystkim trzeba wspomnieć, że naturalną zasadą fizyki jest to, iż ciepłe powietrze wędruje z dolnych rejonów budynku w coraz wyższe partie domu. Oznacza to, że kumulowane ciepło bardzo szybko przekazywane jest właśnie na poddasza. Jeśli dodamy do tego niewystarczającą izolację dachu, złą wentylację budynku oraz ciemne pokrycie dachowe, może dojść do sytuacji, że na poddaszu będzie panowała bardzo wysoka temperatura, która skutecznie uniemożliwi jakiekolwiek sensowne wykorzystanie tej konkretnej przestrzeni naszego budynku. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się montaż klimatyzatora.

Klimatyzator – czym właściwie jest?

W największym skrócie można rzec, iż klimatyzator to niewielkie urządzenie, którego zadaniem jest schładzanie pomieszczeń, w których się znajduje. Obecnie na rynku jest dostępnych bardzo wiele możliwości wyboru najwłaściwszego urządzenia dla swoich potrzeb. Warto już na wstępie wspomnieć, że w tym zakresie nie należy kierować się wyłącznie ceną. Często się bowiem zdarza, że urządzenia najtańsze są niewystarczające dla naszych potrzeb. Konieczne jest zatem zwrócenie uwagi na szczegółowe parametry techniczne poszczególnych sprzętów. Tylko w ten sposób decyzje zakupowe będą mogły być podjęte w możliwie najbardziej świadomy i trafny sposób.

Klimatyzator typu Split

Podstawowym rodzajem klimatyzatora jest urządzenie typu Split. Składa się ono z 2 części – parownika umieszczonego wewnątrz budynku oraz skraplacza znajdującego się na zewnątrz. Cechą charakterystyczną systemu jest fakt, że ta konkretna instalacja może jednocześnie chłodzić tylko jedno pomieszczenie, dlatego będzie idealne do stosowania przede wszystkim w pomieszczeniach szczególnie mocno narażonych na nagrzewanie. Poddasze naszego domu będzie więc idealne do zastosowania tego typu systemu klimatyzacyjnego.

Mówiąc o klimatyzatorach, wspomnieć należy również o urządzeniach typu Multi Split. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka urządzeń wewnętrznych. Dzięki temu możliwe jest jednoczesne schładzanie nawet kilku pomieszczeń w tym samym momencie. Rozwiązanie to jest idealne zwłaszcza w sytuacji, gdy na poddaszu naszego domu posiadamy kilka odseparowanych od siebie pomieszczeń.

A może klimatyzator przenośny?

Innym rodzajem klimatyzatora, który może być z powodzeniem użytkowany na poddaszu jest urządzenie przenośne. Sprzęt ten może być stawiany na podłodze wewnątrz pomieszczenia, które chcemy schłodzić. Charakteryzuje się prostą i intuicyjną obsługą, dzięki czemu żadna osoba nie będzie miała problemu z właściwym użytkowaniem klimatyzatora. Ogromną zaletą urządzenia mobilnego jest łatwość przenoszenia pomiędzy pomieszczeniami, a także znakomity stosunek ceny do jakości.

Jak wybrać najwłaściwsze urządzenie?

Aby móc wybrać najodpowiedniejszy klimatyzator dla swoich potrzeb, trzeba się zapoznać z jego szczegółowymi parametrami technicznymi. W tym aspekcie najważniejsza wydaje się być wydajność, którą wyraża się w kilowatach (kW). Im podana wartość wyższa, tym klimatyzator ma szersze możliwości zastosowania, a tym samym szybciej schładza konkretne pomieszczenie. Oprócz tego nie bez znaczenia jest również klasa energetyczna, która wyrażana jest literowo w skali od A do G. Najlepiej zdecydować się na sprzęty klasy A, ponieważ pobierana przez nie energia elektryczna jest znakomicie zbilansowana.

Tak naprawdę nie można jednoznacznie określić, który rodzaj klimatyzatora będzie dla nas najlepszy. Każda osoba powinna zweryfikować swoje indywidualne potrzeby oraz szczegółowe parametry techniczne urządzeń. Tylko w ten sposób możliwe będzie efektywne schładzanie poddasza w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *