Ogrzewanie klimatyzatorem – kiedy to się opłaca?

Ogrzewanie klimatyzatorem – kiedy to się opłaca?

Wielu z nas pojęcie “klimatyzacja” kojarzy tylko i wyłącznie z ochładzaniem pomieszczeń podczas upalnego lata, niektórym użytkownikom także w osuszaniem pomieszczeń, szczególnie w archiwach i starych zawilgoconych obiektach. Faktem jest jednak, że coraz więcej dostępnych na rynku modeli klimatyzatorów posiada funkcję grzania, co powoduje, że urządzenia tego typu mogą być wykorzystywane przez cały rok (także w
czasie bardzo mroźnych zim).

Czy jednak ogrzewanie pomieszczeń przy pomocy klimatyzatora jest opłacalne?

Na szczególną uwagę zasługują w tym miejscu klimatyzatory inwerterowe z grzałkami karteru sprężarki. To właśnie zastosowane w nich rozwiązania oparte na drugiej zasadzie termodynamiki w połączeniu z inwerterową sprężarką powodują, że urządzenia te są znakomitą i bardzo wydajną pompą ciepła typu powietrze-powietrze, pozwalającą dzięki zaworowi 4-drogowemu na odwracanie działania układu chłodniczego, a inwerterowa sprężarka zapewnia odpowiednią regulację częstotliwości swojej pracy i tym samym zużycia energii elektrycznej.

W trybie pracy klimatyzacji „chłodzenie” jednostka zewnętrzna mówiąc w uproszczeniu, ciepło pobrane z pomieszczenia oddaje na zewnątrz obiektu. W tej charakterystyce pracy jednostka zewnętrzna (agregat) staje się skraplaczem czynnika chłodniczego. Jego zadaniem jest oddanie jak największej ilości ciepła do otoczenia. Czynnik chłodniczy powraca ze skraplacza (agregatu) ochłodzony, a po rozprężeniu w zaworze rozprężnym i dotarciu na wymiennik ciepła jednostki wewnętrznej klimatyzator chłodzi pomieszczenie.

Inaczej sytuacja wygląda w trybie pracy „grzanie” lub „dogrzewanie” w czasie zimy lub okresach przejściowych, kiedy to następuje odwrócenie cyklu. W tej sytuacji jednostka zewnętrzna oddaje chłód pobrany z pomieszczenia przez wymiennik ciepła jednostki wewnętrznej, czynnik chłodniczy rozprężony zostaje w układzie chłodniczym na zewnątrz obiektu i przez to, że jego temperatura po rozprężeniu jest niższa niż temperatura powietrza zewnętrznego następuje jego ogrzanie w wymienniku (agregacie) nawet w ujemnych temperaturach. W wyniku tej przemiany uzyskujemy cieplejszy czynnik chłodniczy, który po sprężeniu w zamkniętym układzie uzyskuje wysoką temperaturę i poprzez wymiennik zainstalowany w klimatyzatorze oddaje do wnętrza budynku ciepłe powietrze tym samym ogrzewając pomieszczenie.

Zmiana trybu pracy nie wymaga przeprowadzania zmian konstrukcyjnych instalacji – wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie, aby odwrócić proces chłodzenia na grzanie i tym samym zapewnić odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Bez znaczenia przy tym jest czy mówimy o klimatyzacji typu split, multisplit, przypodłogowej, przysufitowej czy kasetowej. Jeśli mamy do czynienia z nowoczesnymi klimatyzatorami większość z nich oprócz funkcji chłodzenia i osuszania pomieszczeń zapewnia także możliwość grzania/dogrzewania, przy czym poszczególne modele tych pomp ciepła mogą znacznie różnić się
wydajnością, efektywnością pracy ceną oraz jakością. Dlatego przed podjęciem decyzji bezwzględnie należy poradzić się doświadczonej i zaufanej firmy instalacyjnej z dobrymi referencjami zarówno u klientów jak i dystrybutorów klimatyzacji.

Opłacalność klimatyzatorów w czasie zimy

Bardzo ważną informacją jest fakt, że dostępne na rynku modele klimatyzatorów są rozwiązaniem konkurencyjnym szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami elektrycznymi. Charakteryzują się bowiem wysoką energooszczędnością i wydajnością pracy, co powoduje, że będą znakomite nawet do sporej wielkości wnętrz.

COP klimatyzatorów, czyli najprościej mówiąc współczynnik przemiany 1kWh energii elektrycznej w energię cieplną często przekracza 3, natomiast w przypadku ogrzewania elektrycznego COP=1. Oznacza to, że w przypadku ogrzewania elektrycznego z 1kWh energii elektrycznej uzyskujemy równoważnik 1kWh ciepła, a ogrzewając klimatyzacją z 1kWh energii elektrycznej uzyskujemy 3kWh ciepła, czyli 300% więcej. Zatem ogrzewanie klimatyzacją jest w tym przypadku kilkukrotnie tańsze.

Wybrane modele, które posiadamy w swojej ofercie mogą pracować nawet w momencie, gdy temperatura na zewnątrz spada aż do –30 stopni Celsjusza. Pokazuje to, jak ogromne możliwości drzemią w tym niepozornym urządzeniu.

Klimatyzatory sprawdzą się znakomicie zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i w siedzibach firm oraz przedsiębiorstw. Warto w tym zakresie stawiać na sprawdzone urządzenia dostarczane przez renomowanych wytwórców. Spowoduje to, że cały system będzie mógł być eksploatowany na pełnej wydajności przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *