Pompy ciepła – korzyści oraz odpowiedni dobór

Pompy ciepła – korzyści oraz odpowiedni dobór

Pompy ciepła to przyjazne dla środowiska urządzenia, które pozwalają nam na uzyskanie bardzo wysokich oszczędności związanych z ogrzewaniem wnętrz oraz wody użytkowej. Dzięki nim możemy, przy wykorzystaniu niewielkich ilości energii elektrycznej, niezbędnej do zasilenia urządzania, czerpać odnawialną energię cieplną wprost ze środowiska. Zakup pompy energetycznej to świetna inwestycja, warto jednak dokładnie przemyśleć wybór konkretnego modelu.

Nim podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy się jednak zastanowić – jakie są nasze potrzeby energetyczne oraz jakie panują warunki na działce, na której znajduje się budynek. To właśnie te parametry będą decydujące podczas wyboru konkretnej pompy ciepła.

Jak wybrać właściwą pompę ciepła?

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane powyżej, przy wyborze odpowiedniego urządzenia będziemy kierować się, przede wszystkim warunkami jakie panują w konkretnym obiekcie oraz w jego sąsiedztwie. Inne urządzenie będzie bowiem w stanie sprostać potrzebom niewielkiego, nowego domu, który został wyposażony w nowoczesne systemy izolacyjne, inne będzie właściwe dla wnętrza budynku o znacznie większej powierzchni lub starszego, którego izolacja pozostawia wiele do życzenia. Najważniejsze będzie zatem dokonanie właściwych pomiarów i upewnienie się, czy wybrany przez nas model będzie w stanie sprostać zapotrzebowaniu cieplnemu konkretnego budynku.

Warto pamiętać również o tym, że jeśli zaplanujemy zakup pompy ciepła już na etapie projektowania domu, możemy poczynić pewne oszczędności w związku z inwestycją. Nie będziemy musieli bowiem budować przyłączy gazu czy komina spalinowego. Jest to świetne rozwiązanie, zwłaszcza, że pompa ciepła nie wymaga oddzielnego pomieszczenia (np. kotłowni).

Wybór pompy ciepła a sposób poboru energii

Zależnie od naszego wyboru możemy zdecydować się na modele pobierające energię z różnych odnawialnych źródeł – z powietrza w naszym otoczeniu, wód gruntowych oraz gruntu.

Jeśli chodzi o modele, które pozwalają na czerpanie energii z powietrza, to jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. W jego przypadku działka nie musi spełniać konkretnych wymagań. Ponadto urządzenie może efektywnie działać w przedziale temperaturowym od -20 stopni do +35 stopni..

Urządzenia czerpiące energię z wód gruntowych korzystają z faktu, że temperatura wód gruntowych nigdy nie jest ujemna. Wymagają jednak, by na powierzchni działki lub w jej sąsiedztwie znajdował się zbiornik wód gruntowych. Ich zaletą jest wysoka efektywność.

Gruntowe pompy ciepła korzystają z energii, która znajduje się pod powierzchnią ziemi. Dzięki temu przy korzystaniu z nich nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o temperaturę otoczenia. Wszystko dlatego, że temperatura pod ziemią przez cały roku utrzymuje się na poziomie 8-15 stopni C. Urządzenie absorbuje ciepło i uwalnia je wewnątrz domu.

Jakie korzyści możemy czerpać z posiadania pompy ciepła?

Wykorzystywanie pompy ciepła niesie ze sobą wiele zalet – nie bez przyczyny jest to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wszystko dlatego, że korzystanie z nich wiąże się z wieloma korzyściami.

Pozwalają na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem wnętrza oraz wody użytkowej o nawet 35-45%. Latem stanowią rozwiązanie, które pozwala nam w tani sposób chłodzić wnętrze pomieszczeń. Mogą być wykorzystane do ogrzewania tradycyjnego, przy pomocy kaloryferów, jak i podłogowego czy ściennego.

Ich stosowanie wpływa również pozytywnie na wartość nieruchomości, a wieloletnia trwałość sprawa, że stanowią rozwiązanie na bardzo długi czas. Świetnie sprawdzają się także jako dopełnienie instalacji fotowoltaicznych, z którymi razem są wykorzystywane w domach pasywnych.

Nie można zapomnieć również o ich pozytywnym wpływu na środowisko. Ze względu na to, że pozwalają na korzystanie z energii odnawialnej, dzięki czemu możemy ograniczyć emisję szkodliwych spalin do środowiska. Jest to zatem świetna opcja dla wszystkich osób, które troszczą się o losy naszej planety.