Nowości w programie “Czyste Powietrze” planowane na rok 2022

Nowości w programie “Czyste Powietrze” planowane na rok 2022

Wraz z rozwojem świadomości ekologicznej na świecie, ludzkość podejmuje wysiłki mające na celu ograniczyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery, a w efekcie szkodliwe oddziaływanie człowieka na środowisko. Jednym z takich działań jest program Czyste powietrze, którego celem jest ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez prywatne domy jednorodzinne. Co ważne, korzystając z niego można nie tylko przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczeń emitowanych do środowiska, ale także dokonać znacznych oszczędności w domowym budżecie. Stanowi on bowiem dofinansowanie na:

  • wymianę starych oraz nieefektywnych źródeł ogrzewania domów wykorzystujących paliwa stałe na nowoczesne rozwiania, które będą w stanie sprostać aktualnym normom
  • modernizację termoizolacyjną budynku.

Po przeprowadzeniu takiego remontu ogrzewanie domu będzie efektywne, skuteczne, a do tego dużo tańsze niż do tej pory.

Nowości w programie Czyste Powietrze na rok 2022

Program został zapoczątkowany w 2018 roku i ma potrwać do 2030. Każdego roku poszczególne zasady się zmieniają, dostosowując ogólne założenia do aktualnej sytuacji. Chociaż początkowo program nie cieszył się dużym zainteresowaniem, liczba chętnych nieustannie rośnie. Świadomość społeczna na temat ochrony środowiska ciągle się zwiększa, a wiele osób decyduje się na zmianę swojego systemu grzewczego lub metody ogrzewania domu. W efekcie nieustannie rośnie liczba składanych wniosków.

Warto wiedzieć, że od 25.01.2022 w programie zaszły pewne zmiany, które należy wziąć pod uwagę, chcąc starać się o dofinansowanie. Najważniejszą z nich jest dodanie trzeciej opcji dofinansowania, mającej dużo wyższy poziom niż dotychczasowe dwie, które pozwalały na otrzymanie 30 lub 37 tysięcy złotych. Trzecia opcja pozwala na otrzymanie dotacji wynoszącej nawet 69 tysięcy złotych. Jest ona dedykowana dla gospodarstw domowych, w których dochód na osobę nie przekracza 900 zł miesięcznie lub gospodarstw domowych jednoosobowych gdzie dochód na osobę nie przekracza 1260 zł miesięcznie.

W przypadku dopłaty z opcji trzeciej zwiększona dostała również liczba transzy, w których wypłacane są pieniądze. Osoby, które się na nią zdecydują otrzymają pięć transz, a nie trzy, jak w pozostałych dwóch opcjach.

Warto przy tym wiedzieć, że chcąc skorzystać z nowej opcji w programie Czyste powietrze, należy w dostarczonej dokumentacji zamieścić załącznik 2b określający koszty kwalifikowane oraz maksymalny poziom dofinansowania.