Jak wykazują przeprowadzone badania, coraz więcej osób przykłada ogromną wagę do ekologii. Używamy toreb wielokrotnego użytku, a także korzystamy z samochodów elektrycznych ograniczających emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Również sposób ogrzewania naszego domu się zmienia. Dotychczas wykorzystywane piece węglowe są coraz częściej zastępowane nowoczesnymi systemami ogrzewania budynków. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o pompach ciepła. Wzrost popularności tego typu urządzeń jest związany między innymi z możliwością otrzymania dofinansowania na zakup sprzętów. Warto więc bliżej przyjrzeć się programowi “Moje Ciepło”
Moje Ciepło – czym właściwie jest?
“Moje Ciepło” to program rządowy, którego celem jest dofinansowanie inwestycji związanych z zakupem pomp ciepła do domów jednorodzinnych. Docelowo ma się to przełożyć na jeszcze chętniejsze zamienianie starych “kopciuchów” na nowoczesny system ogrzewania pomieszczeń. Dzięki temu możliwe będzie znaczące zmniejszenie emisji spalin do atmosfery, a także poprawienie jakości powietrza w najbliższej okolicy.
Na jakie dofinansowanie można liczyć?
Zakup nowoczesnych pomp ciepła to dla wielu osób spory wydatek, na który nie są w stanie sobie pozwolić. Rozwiązaniem problemu może okazać się program “Moje Ciepło”. W myśl przyjętych zasad, każdy uczestnik programu może liczyć na dofinansowanie w kwocie od 7.000 do 21.000 zł. Ostateczna wysokość wsparcia jest jednak uzależniona od kilku czynników. Ważną informacją jest fakt, że dofinansowanie może pokrywać maksymalnie 30 procent kosztów inwestycji, jednak w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny, wsparcie może wzrosnąć aż do 45 procent.
Otrzymane środki mogą być przeznaczone na zakup i montaż pomp ciepła. Istotne jest jednak to, że aby móc skorzystać z dotacji, nowo wybudowany dom musi posiadać pozwolenie na użytkowanie wydane nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku. Jest to bardzo istotne, gdyż w przeciwnym wypadku nie będziemy mieć możliwości skorzystania z dofinansowania.