Dbałość o środowisko stała się priorytetem. Duża część naszej populacji zaczęła zdawać sobie sprawę z tego, że planetę mamy tylko jedną, a zachodzące zmiany klimatyczne będą coraz to bardziej zaawansowane. Dlatego już od teraz trzeba szukać rozwiązań ekologicznych, które pozwolą zminimalizować jak najszybciej emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, negatywnie wpływających na nasze środowisko. Problemy te dostrzega również Unia Europejska. Właśnie dlatego wprowadziła Plan Inwestycyjny Europejskiego Zielonego Ładu.
Założenia Zielonego Ładu
Plan ten zakłada, że do 2050 roku jako kontynent mamy osiągnąć neutralność emisyjną, zwaną też neutralnością klimatyczną lub/i węglową. Jest to nie lada wyzwanie, aby przekonać mieszkańców tak wielu państw do zmiany dotychczasowej polityki ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i gospodarki opierającej się na węglu czy innych paliwach kopalnych. Zielony Ład przewiduje, że w miejsce starych kotłów emitujących w procesie spalania opału dwutlenek węgla, pojawią się ekologiczne rozwiązania w postaci pomp ciepła. Wybór padł właśnie na tę technologię ze względu na fakt, że na terenie Unii Europejskiej jest to już dobrze sprawdzona i niskoemisyjna technologia. Co więcej, podejmowane są kolejne kroki, mające pomóc w rozwoju tego ekologicznego rozwiązania. Ma być ono stosowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach wielorodzinnych czy nawet komercyjnych i użyteczności publicznej. Pompy ciepła czerpią energię z powietrza, wody czy gruntu w zależności od wyboru urządzenia, dzięki czemu korzystają one z odnawialnych i niekończących się źródeł.
Zielony Ład w najbliższej perspektywie
Prawdziwym wyzwaniem, które czeka Unię Europejską w związku z Zielonym Ładem jest wyrównanie szans, jeśli chodzi o ceny prądu. Mimo wprowadzanych podwyżek cen gazu czy węgla i tak są one chętniej wybierane, ponieważ koszt energii elektrycznej jest wyższy. Z pewnością w kolejnych latach pojawią się takie rozporządzenia, które pomogą wyrównać te różnice, a tym samym pozwolą zmotywować społeczeństwo do wyboru ekologicznych i niskoemisyjnych rozwiązań, pozwalających na ogrzanie budynków i w efekcie pozbycie się kotłów na paliwa stałe lub kopalne.