Panasonic Pompa ciepła powietrze – woda krok po kroku

Panasonic Pompa ciepła powietrze – woda krok po kroku

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, znacznie rośnie popularność źródeł energii odnawialnych. Nic w tym dziwnego, są to rozwiązania, dzięki którym możemy pozyskać bardzo tanią, a przy tym przyjazną dla środowiska energię. Wśród nich znajdują się pompy ciepła, które umożliwiają pozyskanie energii cieplnej bezpośrednio z otoczenia naszego domu. Tego typu urządzenia występują w różnych typach, w tym pompy powietrze-woda.

Czym są pompy ciepłą powietrze-woda?

Pompy ciepła pobierają energię z powietrza wokół budynku. Warto mieć przy tym na uwadze, że nawet jeśli wydaje się nam, że na zewnątrz jest zimno, powietrze nadal ma swoją energię cieplną, którą możemy wykorzystać. Może być ona użyta do podgrzania wody, która jest stosowana do ogrzewania wnętrza.

Co ważne, urządzenia tego typu stanowią wydajne rozwiązanie, pozwalające nam ogrzać wnętrza domu niezależnie od aktualnej pory roku. Efektywnie działają również w sytuacji, gdy na zewnątrz panują mrozy. Jedynie w sytuacji, gdy w danym roku będziemy mieli wyjątkowo srogą zimę, a temperatura spadnie poniżej -25 stopni, zalecane będzie skorzystanie z zapasowego źródła ciepła. Oczywiście sama pompa ciepła wymaga energii elektrycznej do zasilania. Są to jednak niewielkie ilości prądu, nie generujące znacznych kosztów.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór urządzeń, dzięki czemu z łatwością można dobrać model, który sprosta potrzebom nowoczesnego, energooszczędnego budynku, jak i taki do starszego obiektu po remoncie.

Budowa pompy ciepła powietrze-woda

Każde urządzenie składa się z kilku podstawowych elementów, czyli sprężarki, pompy obiegowej dolnego źródła oraz pompy obiegowej górnego źródła. Zadaniem sprężarki jest zasysanie czynnika roboczego oraz jego sprężenie, co powoduje wytworzenie się wysokiej temperatury. Następnie czynnik roboczy trafia do skraplacza, gdzie przekazuje energię instalacji ogrzewania oraz ulega skropleniu. Pompa górnego źródła generuje obieg wody, co pozwala na rozprowadzenie energii cieplnej. W ten sposób możliwe jest wykorzystanie energii cieplnej z otoczenia budynku, nawet jeśli na zewnątrz panują mrozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *