Ostatnimi czasy coraz więcej konsumentów decyduje się na montaż w swoim domu pompy ciepła. Jest to urządzenie grzewcze, które pobiera energię ze środowiska i przekazuje ją do instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Rozwiązanie to jest proekologiczne, dlatego nic dziwnego, że w ostatnich latach powstał specjalny program dofinansowujący wymianę tradycyjnego pieca właśnie na pompę ciepła. Ma to zachęcić jak największą liczbę osób do ogrzewania swoich domów możliwie najbardziej ekologicznymi i nowoczesnymi metodami.
Pompy ciepła – czym właściwie są?
Jak zostało to już wspomniane, pompy ciepła to obecnie najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania budynków. Najprościej rzecz ujmując, pompa ciepła to niewielkie urządzenie wielkości lodówki, którego zadaniem jest pobranie energii cieplnej z najbliższego otoczenia budynku (powietrza, wody lub gruntu) i przekazanie jej do wnętrza domu. Urządzenie to nie wykorzystuje ani węgla, ani drewna, ani innych paliw stałych. Powoduje to, że do jej pracy nie jest konieczny proces spalania, a to radykalnie zmniejsza wytwarzane zanieczyszczenia przedostające się do środowiska.
Jakie zalety ma pompa ciepła?
Pompa ciepła ma szereg walorów. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o wysokiej sprawności pracy. Podczas spalania węgla lub drewna, tylko niewielki procent energii zamieniany jest na ciepło, które następnie jest transportowane do budynku. W przypadku pompy ciepła ten problem znika, gdyż do budynku trafia cała skondensowana energia, która została pobrana z najbliższego otoczenia. Oprócz tego bardzo ważną informacją jest fakt, że pompa ciepła może być całkowicie bezobsługowa. Oznacza to, że w zależności od wybranego urządzenia, sprzęt można zaprogramować w taki sposób, by uruchamiał się w określonych porach dnia. Dzięki temu użytkownicy pomp ciepła mogą nawet zapomnieć, że coś pracuje w ich piwnicy.
Mówiąc o walorach pomp ciepła wspomnieć należy również o tym, że urządzenie jest proste w obsłudze, dzięki czemu żadna z osób nie będzie miała problemu z jej właściwą eksploatacją. Sprzęt odznacza się niskimi kosztami użytkowania, a brak procesu spalania powoduje, że nie ma ryzyka wybuchu lub zapłonu. Nowoczesne pompy ciepła charakteryzują się bardzo niskim poziomem generowanego hałasu, co powoduje, że praca sprzętu nawet w najmniejszym stopniu nie jest uciążliwa dla mieszkańców. Ostatnim walorem pomp ciepła jest ich żywotność. Jak pokazują przeprowadzone badania oraz wykonane analizy, średni czas eksploatacji pompy ciepła wynosi ok. 30 lat. Powoduje to, że jest to inwestycja, którą naprawdę warto podjąć.
Rodzaje pomp ciepła
Charakterystyka pracy urządzeń powoduje, że wyróżniamy przede wszystkim trzy rodzaje pomp ciepła. Pierwszym z nich jest pompa ciepła gruntowa, która, jak sama nazwa wskazuje, jest zasilana ciepłem ziemi. W zależności od tego, ile miejsca posiadamy na posesji, pompa ta współpracuje z sondami poziomymi oraz pionowymi. Sondy te są wypełnione specjalnym roztworem, który pobiera ciepło z wnętrza ziemi, a następnie przekazuje je do pompy ciepła. Ich zaletą jest przede wszystkim stabilna praca niezależnie od temperatury na zewnątrz.
Oprócz tego wspomnieć należy również o pompie ciepła typu woda-woda. W tej sytuacji ciepło pobierane jest z wód gruntowych. Bardzo ważne jest w tym przypadku sprawdzenie, czy prowadzone działania w obszarze wody nie wymagają uzyskania stosownych pozwoleń wodnoprawnych.
Ostatnim typem pompy ciepła jest urządzenie typu powietrze-woda. Jego zaletą jest przede wszystkim łatwy montaż, stosunkowo najniższy koszt inwestycji w porównaniu z pozostałymi pompami ciepła, łatwość obsługi i dostęp do każdego elementu pompy, co w przypadku pomp gruntowych lub woda-woda nie jest już tak oczywiste. Obecne zmiany klimatyczne i rozwój technologii powietrznych pomp ciepła powoduje, że są one najczęściej wybieranym źródłem ciepła w nowych i modernizowanych obiektach.
Na co zwrócić uwagę?
Wybierając pompę ciepła należy zwrócić szczególną uwagę na współczynnik sprawności urządzenia oraz na wydajność grzewczą. Im te parametry większe, tym lepiej. Oprócz tego nie bez znaczenie jest również emisja hałasu i ilość czynnika chłodniczego. Przede wszystkim te parametry będą mieć dla użytkownika największe znaczenie przy wyborze najodpowiedniejszego rozwiązania dla siebie.
Prawidłowo dobrana pompa ciepła zapewni maksymalny komfort użytkowania przy minimalizacji kosztów i wpływu na środowisko naturalne.